Odakle početi našu dvodelnu priču koju povezuje jedan strip heroj i naš strip crtač? Sigurno najbolje od filma Betmen iz 2022. kojim počinje nova „invazija“ najpoznatijih stanovnika Gotama na širu publiku, ovoga puta sinhronizovano – kroz film, stripove i seriju.

Met Rivs se za razliku od svojih prethodnika (Bartona i Nolana, to name a few) odlučuje za jedan drugačiji pristup te ovoga puta imamo pred sobom gangstersko-policijski krimić, detektivski noar, atmosferski triler i što je za našu današnju priču bitno – karakternu studiju, Betmena ali i Edvarda Neštona – Zagonetača.

Pol Dejno je jedan od najupečatljivijih i najsmelijih izbora za ulogu tog lika. Dejno se i ranije isticao ulogama neobičnih, da ne kažemo bizarnih likova. Dodajmo na to i „bejbi-fejs“ i upečatjiv izgled lica koji su samo doprinosili ulogama. Gluma nije jedino što ga interesuje pa se oprobao i kao muzičar u svom bendu Mook ali i kao reditelj i ko-scenarista filma Wildlife, zajedno sa suprugom.

Zato i ne treba da čudi što je prilikom rada na filmu Betmen prilično studiozno pristupio liku Zagonetača. Do te mere da je, da bi sebi približio ovog lika, krenuo da ga razvija i van filmskog scenarija. I tako je nastao strip scenario, upravo ovaj koji je pred nama.

Rivs je bio upoznat sa „zakulisnim“ radnjama Dejna te ga je ohrabrivao i pisanju scenarija da bi ga na kraju i povezao sa ljudima iz DC-ja koji su u pravom trenutku ipak dali „zeleno svetlo“ za ovaj strip.


Zagonetač: Godina prva se kao takav savršeno nadovezuje na filmskog lika (ili mu tehnički prethodi) i donosi nam svojevrsni „origin strory“. Tamo gde je Dejno „stao“ sa glumom, nastavio je sa scenariom i pružio mnogo dublji uvid u Edvarda Neštona. Upoznajemo ga kao lika koji je od starta imao lošu poziciju ali koji uprkos tome dela kao ispravan čovek. Čeka svoj trenutak i želi da uradi ispravnu stvar. Ali u pokvarenom društvu kakvo je gotamsko to neće ići baš kako je želeo.

Pol nije pokušao da stvori „spektakularnog“ Zagonetača, već je izgradio lik koji je duboko uznemiren, osamljen, gladan osvete, razočaran u sistem, ljude, Betmena i opsednut idejom pravde na svoj način. Dejnov Zagonetač je znatno mračniji, psihotični, i gotovo realistični zlikovac, što je suprotno ranijim verzijama koje su bile više karikaturalne ili ekscentrične.

Dejnova priča pruža nijansiran prikaz, omogućavajući čitaocima da razumeju motive iza Edvardove transformacije u Zagonetača. Priča se odvija u surovom Gotam Sitiju, ispunjenom korupcijom i očajem, postavljajući savršenu pozadinu za Neštonov silazak u ludilo.

Hajmo malo i o Dejnovom saradniku na ovom stripu, Stevanu Subiću. Stevan je neko ko već duži niz godina pažljivo, postepeno i uspešno gradi svoje ime na svetskoj strip sceni. Saradnja sa italijanskim i francuskim izdavačima dovela ga je i do DC-ja gde je nakon nekih probnih radova ipak trebalo da sačeka pravi trenutak. Uredništvo je nesumnjivo donelo ispravnu odluku „uparivši“ ga sa Dejnom jer je i po rečima samog Subića saradnja sa Polom bila tako laka i prirodna. To je (njima) bilo uočljivo već nakon prvog sastanka kreativnog dvojca sa urednikom DC-ja, a nama već nakon prvog kadra.

I zaista se vidi da je strip nastao u „tesnoj saradnji“ dva autora. Stevanov crtež se savršeno nadovezuje na Dejnov scenario. Tek sa Subićevim crtežom ova priča dobija na dubini i intenzitetu. Kakav u scenariju, Nešton je takav i vizuelno – neprimetan, sam u senci, u senci drugih likova ili okoline, neretko prikazan nejasno, maglovito, iz profila ili samo delom lica. Edvard je zabrinut, u grču, napet, emotivno rastrzan, izmučen mislima, strahom, besom i nesanicom.

Subićevi raspoloženi, atmosferski vizuelni prikazi pojačavaju napetost i emocionalnu težinu Neštonovog unutrašnjeg života. Upotreba boja je posebno upečatljiva, sa tamnim paletama koje prizivaju mrak Gotama (i Edvardov mrak), dok istovremeno dozvolja trenucima živahnosti da zablistaju tokom ključnih tačaka radnje.

U zaključku, Zagonetač je ubedljiv dodatak mitu o Betmenu i Gotamu. Bez obzira da li ste dugogodišnji obožavalac Betmena ili ste novi u ovima avanturama, ovaj strip nudi zadivljujuću studiju lika jednog od najsloženijih antagonista Gotama. Toplo se preporučuje svima koji su zainteresovani za studije karaktera umotane u mračnu i zanimljivu priču.

Zagonetač: Godina prva je krenuo kao serijal od šest sveski relativno brzo nakon filma a do nas je stigao ništa sporije u vidu intergrala koji je objavila Čarobna knjiga. Ovo izdanje je ako se ne varamo, prvo nakon američkog i, imajući u vidu da je na stripu radio naš Stevan Subić, nekako je i pošteno.

I za sam kraj, vratićemo se na pomenuti film u kome je jedan od sporednih likova i Pingvin. Ali Osvald Koblpot je zato glavni lik stripa „Pingvin – Nebitan čovek“ o kome će biće reči u našoj narednoj epizodi. Do tada, pročitajte šta je Stevan Subić rekao u našoj rubrici Kako sam postao...