Posle pobede Donalda Trampa na američkim izborima, skočila je prodaja knjiga na temu demokratije, distopije, tiranije, feminizma i politike krajnje desnice.

Samo nekoliko dana prošlo je od pobede Donalda Trampa, a čitaoci prosto ne mogu da se zasite distopijskih i knjiga na slične teme piše britanski Gardijan a prenosi Hedlajner.

Sluškinjina pričaMargaret Atvud, smeštena u totalitarijanskom društvu u kome su žene naterane na razmnožavanje, popela se za čak 400 mesta i nalazi se na 3. mestu bestselera na američkom Amazonu.

Knjiga “O tiraniji” istoričara Timotija Snajdera trenutno se nalazi na osmom mestu, nakon penjanja od nekoliko stotina mesta.

Čuvena distopija “1984Džoržda Orvela takođe je napredovala i nalazi se na 16. mestu najprodavanijih knjiga.

Demokratija u retrograduSemi Sejdž i Emili Amik nalazi se u vrhu knjiga čija prodaja je najviše porasla u prethodnih 24 sata, i to za neverovatnih 30.000 posto.

Knjiga Rebeke SolnitMuškarci mi objašnjavaju stvari” iz 2014. popela se za čak 40 hiljada mesta prethodnog dana, pa se ova kolekcija feminističkih eseja sada nalazi na 300 i nekom mestu.

Knjiga “Defectors Paole Ramos”, koja govori o usponu desnice među ljudima Latino porekla popela se za hiljade mesta, verovatno i zbog toga što je za Trampa glasalo dosta muškaraca Latinoamerikanaca.

Nastavak “Sluškinjine priče” pod nazivom “Svedočanstva” takođe se popeo na listama. Margaret Atvud je na mreži X nakon Trampove pobede napisala: “Očajanje nije opcija. Ne pomaže nikome”.

Među knjigama u trendu nalazi se i delo “Muškarci koji mrze žene” britanske autorke Lore Bejts o mizoginiji i radikalnom ponašanju mladih muškaraca na internetu.

Za skoro dve hiljade mesta popeli su se i memoari Kamale HarisIstine koje čuvamo”. Memoari Melanije Tramp nalaze se na vrhu liste, a “Seljačka elegijaDžej Di Vensa nalazi se na 7. mestu.