Osvrnućemo se na treće izdanje Changeover festivala koji po svojem obimu, strukturi i selekciji predstavlja najveće muzičko underground dešavanje kod nas. Ako ste naklonjeni avangardnim strukturama, kopači blaga, zaranjanja, na talasima, eksperimentalnim poljima, apstraktnim maglinama, muzici u najširem, sigurno ste posetili ili čuli za ovaj festivalski masiv koji je trajao 4 dana i održavao se u kultnim lokacijama u Beogradu i Novom Sadu.

Trećeg dana u Elektropioniru čuli smo mađarski sastav Palanta, koji nam je priredio psiho pank seansu. Pevajući na mađarskom, Gretin prigušen vokal razvlači granice roka i panka, stvarajući eksperimentalni skok u kvant, ekstenziju haosa, mnogo haosa i igre tereminom. Do sada su objavili jedan EP nazvan Demo, koji vam može približiti njihov garažni koren ali su jedan od onih sastava koji se najbolje oseti lajv.

Crno Dete
Nakon toga ekskluzivno smo čuli beogradski sastav Crno dete. Kroz teksture nojza i sevdaha u jazz konstruktu stapali su sfere post roka, panka, u fuzije sa primesama istoka – Damjan Brkić (gitara) Tomislav Marjanović (sakso) Milan Bukejlović (bubnjevi). Oni to čine već duže od decenije na 5 objavljenih albuma, svaki u svom karakteru uzbudljiv, a nalaze se i na kompilaciji The music of the secret Society that Owns Belgrade.

Talasom noći, posle ponoći migriramo u KC Grad, gde nas je razmrdao Sydney Valette iz Francuske, koji otvara novu darkwave dimenziju u koheziji sa tehno pank manirom. U stvaralaštvu implementira različite segmente EBMa i italo diska, opskurne synth vortekse i melanholičnu liriku.

Program za to veče zatvara STADT, projekat Dmytra Filiushyna iz Ukrajine, čiji vokal vodi u posrnuća eksplozivnog pakla post industriala/ stone wavea. Neurotičan mrak i psiho bubanj hipnotišu nas dok se gibamo.

Poslednje večeri programa slećemo na Laplandera, projekat Aleksandra Petkovića, Borisa Milanovića i Pavla Nikolića. Stvaraju nostalgične koncepte semplovanjem različite kulturne ostavštine, integracijom na post internet, pop zvuk, u pratnji retro, etno vizuala. Zaraznu kolaž liriku možete čuti na njihovom albumu Uživo (izd.kuća Anderklas). Momci su u svom eksperimentalnom zanosu sveži, u idejama ne manjkaju i nisu umorni. Očekujemo njihove nove kreacije opskuriteta sasvim gladni. Od glave do pete... Kupljeni.

Ostatak programa ispratili smo u Drugstoru gde je bilo svega što duša najviše voli. Paganizma i renesanse...

Nuha Ruby Ra
Eksperimentalna, u avant popu i panku, stabilna u viziji i performansu toliko da, svojim lascivnim poetskim narativom, instrumentalno marširanje u kulminaciji ludila zbaci u sekundarno. Nuha Ruby Ra iz Londona, obuzima nas intimnim disonancama, u pratnji kolektivne emocije, transformiše nas u energetski blob u kojem se ritualno identifikujemo i povezujemo. Pop satkan od onog najcrnjeg iz jazza, stvara ekstravagandni doom u industrial kostimu. Ili beloj košulji. Nose je podzemni izvori koji će nam pokazati tokove drugačijeg kretanja. U esenciji Sade i Nine Inch Nails, u emociji ekstrovertna, prenešena šizo naletima kroz vrisak, dominatrix, čist pank i nešto najavangardnije što smo čuli. Njen rad je dostupan na platformama, zavređuje vreme i pažnju.

U erupciji raspoloženja prepuštamo se soničnim brzinama, Velocity Made Good, prava (po)noćna vožnja, poslednji u crnoj sobi, duboko atmosferični, naelektrisani nokturno dvojac iz Holandije. Egzotične gradacije stvaraju modularnim synthom, bubnjevima i gitarom. U krivinama oštri, prisutni u elektro (ori)dzinu (Underworld, Aphex Twin) osvežavaju EBM derivat ambijentalnim olujama, stvarajući čvrst identitet autentičnog zvuka. Za sve ljubitelje duboke vode, seš tvrdog, frizijskog dvojca preslušajte na YT- 3voor12 x popronde studio, za pun ugođaj a možete ih podržati i na bandcampu.

Ako ste propustili fest, procunjajte po podrumu, ili programu i uživajte u senzacijama undergrounda.
txt i foto: Smiljana Mirkov

Komplet galeriju sa ovog festivala pogledajte ovde.