THE WORST PERSON IN THE WORLD (2021) – U potrazi za životom
Da, koliko god zvučalo čudno, i ljudi u Norveškoj imaju sumnje, nedoumice, zbunjeni su i dezorijentisani pred ovim haosom često nasumičnih pikado strelica sa bojevim glavama na vrhovima koje lete u našem pravcu i koje odmilja zovemo "život".
A, opet, s druge strane, film pred nama nije depresivno kinematografsko prenemaganje o tome koliko je teško prosečnom milenijalcu da se danas snađe u životu, već jedna pomalo crnohumorna, reklo bi se, društvena dramedija o tome koliko je teško prosečnom milenijalcu, ili milenijalki da se snađe u životu.
Glavna junakinja Džuli samo je naizgled tipičan predstavnik svoje generacije, 30-godišnjakinja koja luta na životnom putu tražeći svoju ulogu i smisao, od analitične i hladne medicine, preko psihologije do kreativnih zanosa u pisanju i fotografiji, tražeći koliko socijalni toliko i emotivni identitet, izlazeći na početku filma iz jedne i ulazeći tokom filma u još dve ljubavne veze.
Džuli pokušava, eksperimentiše, gubi se u tome, posrće i pokušava ponovo, a film koji je okružuje upravo je jedna takva poslovično vedra evropska dramedija iako taji u sebi i poneku nadrealnu, da ne kažemo linčovsku i poneku tragičnu notu i scenu. Iako je vrlo jasno zašto je glumica Renate Reinsve dobila nagradu u Kanu za svoj ambivalentni portret Džuli, koja i pored svega, makar u mojim očima, ostaje donekle pozitivan iako problematičan lik, pomalo je iznenađujuće da film, i pored ponekih jasnih iako ne baš ubedljivih svojih kvaliteta (na primer naracija ili vudialenovska podeljenost na poglavlja), dobija ove godine čak i oskarovsku nominaciju za najbolji strani film i scenario.
Priča jeste životna, obraća se aktualnim i modernim filmskim jezikom aktuelnom i modernom trenutku u civilizaciji i vremenu, ali ne deluje previše urgentno niti antologijski. Ali, dobro, možda sam ja onaj stari cinik.
Slobodan Novokmet