Dik Braun i omiljeni strip viking Hogar Strašni
Helly Cherry
„Hogar Strašni“ je strip za koji znam skoro 30 godina. Upoznao sam se sa njim preko Politikinog zabavnika i Politike ekspres, koju je ćale dugo kupovao. Verujem da za Hogara zna i mnogo ljudi koji nikad u životu nisu čitali stripove jer prema podacima Vikipedije i danas izlazi u preko 1000 novina u 59 zemalja sveta.
izvor: Cartoonist Pic |
Dik Braun je imao već veliko iskustvo u crtanju stripova, davne 1962. je dobio Reuben Award za rad na stripu Haj i Lujza. Za Hogara je već 1973. dobio opet ovu nagradu, a i nagradu Elzie Segar (po autoru Popaja), a od nacionalnog američkog udruženja strip crtača dobio je nagradu za najbolji humoristični strip 1977, 1984. i 1986.
Hogar je žanrovski gledano američki porodični dnevni strip, nešto što je trebalo da posluži za običnu jutarnju razbibrigu dok se pije kafa i žvaće burek (ili šta već jedu Ameri). Takvih stripova je u Americi bilo odvajkada i danas ih ima, i često potraju po deceniju, pa i više, ali se zaborave vrlo lako. Hogar je nešto drugo, on je postao fenomen zbog zarazne vedrine koju širi.
Jeste, Hogar ima dosta šablonskih gegova i šala (logično kad nešto izlazi 43 godine svaki dan), ali mi se čini da fenomenalno zamišljeni likovi olakšavaju gutanje i tih fora koje smo već negde čuli. Hogar, Helga, Srećni Edi, Honi i njen udvarač Leut, Hamlet, dr Zuk, Hogarov pas Snert su likovi koji čine stalnu ekipu ovog klasičnog američkog porodičnog sitkoma smeštenog u doba Vikinga. Svaki lik je karakterističan po nekim svojim manama, i mada skoro uvek možemo pretpostaviti šta će u kojoj situaciji reći ili uraditi, opet uspeju da nam izmame osmeh. Situacije sa Srećnim Edijem su ponekad bliske filozofiji apsurda i neki tvrde da je to lik koji bi zasluživao poseban serijal. Hogar je tipičan lenji muškarac, halapljiv i sklon piću, koji jedva čeka da ode u pljačku i pobegne od svoje zahtevne žene Helge, i tinejdžerskih problema svoje ćerke Honi koja želi da bude ratnica i svog sina Hamleta, koji nasuprot sestri uopšte ne želi da bude ratnik, već da čita knjige i razmišlja o srednjem veku.
Dik Braun sa sinovima Krisom i Čensom, izvor: Lambiek |
Beli put je pre nekoliko godina objavio tri velike knjige koje predstavljaju antologijski izbor pod naslovima „Hogar Strašni: Najbolje od mene“, „Hogar Strašni 2: Helga, ljubavi“ i „Hogar Strašni 3: Sva čuda sveta“. Ovde su zaista probrane narodski rečeno najbolje „fore“, te ovo predstavlja vrlo vredan poklon kome se možete stalno vraćati i prelistavati ga kad vam je potrebna „doza“ humora (da li vam se čini da se reč doza previše koristi?!).
Veran Mijatović